Maturita 2024

Časti MS

MS z jednotlivých predmetov môže pozostávať z externej časti (EČ) a internej časti (IČ)pričom interná časť môže mať písomnú formu (PFIČ) aj ústnu formu (ÚFIČ).

EČ MS je test zadávaný Národným ústavom certifikovaných meraní vzdelávania (NÚCEM) a vykonáva sa z predmetu Slovenský jazyk a literatúra, povinného predmetu zo skupiny cudzích jazykov a z Matematiky v rovnakom čase na celom území Slovenskej republiky.

Zadania úloh testov vychádzajú z platných cieľových požiadaviek na vedomosti a zručnosti maturantov z príslušného predmetu.

Cieľové požiadavky  na vedomosti a zručnosti maturantov z jednotlivých predmetov maturitnej skúšky v roku 2022/2023 je možné pozrieť tu :  https://www.statpedu.sk/sk/maturitne-skusky/platne-od-sk-r-2018/2019/

PFIČ MS je vypracovanie jednej z centrálne zadaných tém alebo zadaní. Vyhodnocuje sa priamo v škole. Vykonáva sa z predmetu Slovenský jazyk a literatúra  a povinného predmetu zo skupiny cudzích jazykov v rovnakom čase na celom území Slovenskej republiky, v ten istý deň ako EČ MS z daného predmetu.

ÚFIČ MS je ústna  odpoveď pred predmetovou maturitnou komisiou. Koná sa zo všetkých predmetov MS.

Na ÚFIČ MS si žiak z každého predmetu žrebuje jedno zo schválených maturitných zadaní.

Maturitné zadania pripravuje príslušná predmetová komisia školy. Schvaľuje ich riaditeľ školy na základe odporučenia predsedu predmetovej komisie školy do 31. marca príslušného školského roka a následne aj predseda príslušnej predmetovej maturitnej komisie do 30. apríla školského roka.

Minimálny počet zadaní v jednom predmete je 30, pričom každé zadanie sa použije iba jedenkrát v danom dni. Zadania vychádzajú z cieľových požiadaviek na vedomosti a zručnosti maturanta z príslušného predmetu a ich obsah zohľadňuje aj predpísaný čas určený na trvanie skúšky a jej prípravu. Maturitné zadanie obsahuje dve alebo tri samostatné úlohy, ktoré sú podľa možností a charakteru predmetu z viacerých tematických okruhov.

Škola zverejní sedem dní pred termínom konania ústnej formy internej časti maturitnej skúšky v príslušnej škole zadania ústnej formy internej časti maturitnej skúšky s cieľom poskytnúť žiakom posledných ročníkov informáciu o tematickom zameraní úloh v jednotlivých maturitných zadaniach. Zverejnenie maturitných zadaní neznamená zverejnenie konkrétnych úloh, obrázkov, grafov, máp alebo literárnych ukážok, ale poskytnutie informácie o skladbe zadania t. j. len o názvoch príslušných tém a o všeobecnom obsahovom vymedzení úloh a informácie o zameraní jednotlivých úloh z hľadiska požadovaných myšlienkových operácií, kompetencií a metód vykonania maturitnej skúšky.

Žiak má 20 minút na prípravu svojej odpovede (výnimkou je TČOZ, v ktorých je na prípravu určených 30 minút) a následne 30 minút na odpoveď. V nej prostredníctvom monológu alebo dialógom s členmi predmetovej maturitnej komisie žiak prezentuje svoje vedomosti a zručnosti. V jeden deň môže žiak vykonať ÚFIČ MS najviac z troch predmetov.

ÚFIČ MS zo všetkých predmetov žiak vykoná v priebehu najviac piatich pracovných dní.

ÚFIČ MS je verejná.

Obsah a charakteristika ÚFIČ MS z jednotlivých predmetov je uvedená v prílohe vyhlášky č. 318/2008 Z. z. v znení vyhlášky č. 209/2011 Z. z., III. časť Podrobnosti o spôsobe konania a obsahu ústnej formy internej časti maturitnej skúšky.

Žiak si na každú časť MS prinesie občiansky preukaz a vypne mobilný telefón.

• Súkromná škola umeleckého priemyslu
    Môťovská cesta 8164 960 01 Zvolen